Vantage Elite Track Team

Shaane Fulton

Shaane Fulton

Born: 2000
Lives: Hamilton
Discipline: Track- Sprint

Jessie Hodges

Jessie Hodges

Born: 1996, Hamilton
Lives: Hamilton
Discipline: Track – Endurance

Sam Webster

Sam Webster

Born: 1991, Auckland
Lives: Cambridge
Discipline: Track – Sprint

George Jackson

George Jackson

Born: 2000
Lives: Cambridge
Discipline: Track- Endurance/Road

Regan Gough

Regan Gough

Born: 1996, Waipukurau
Lives: Cambridge
Discipline: Track - Endurance

Nicole Shields

Nicole Shields

Born: 1999, Invercargill
Lives: Invercargill
Discipline: Track – Endurance

Aaron Gate

Aaron Gate

Born: 1990, Auckland
Lives: Cambridge
Discipline: Track- Endurance, Road

Ethan Mitchell

Ethan Mitchell

Born: 1991, Auckland
Resides: Cambridge
Discipline: Track – Sprint

Rushlee Buchanan

Rushlee Buchanan

Born: 1988, Hamilton
Lives: Te Awamutu
Discipline: Track – Endurance

Ally Wollaston

Ally Wollaston

Born: 2001
Lives: Cambridge
Discipline: Track- Endurance

Tahlay Christie

Tahlay Christie

Born: 1998, Subiaco
Lives: Cambridge
Discipline: Track – Sprint

Sam Dakin

Sam Dakin

Born: 1996, Auckland
Lives: Cambridge
Discipline: Track – Sprint

Callum Saunders

Callum Saunders

Born: 1995, Blenheim
Lives: Cambridge
Discipline: Track – Sprint

Kiaan Watts

Kiaan Watts

Born: 2001
Lives: Hamilton
Discipline: Track- Endurance

Corbin Strong

Corbin Strong

Born: 2000, Invercargill
Lives: Invercargill
Discipline: Track – Endurance

Olivia Podmore

Olivia Podmore

Born: 1997, Christchurch
Lives: Cambridge
Discipline: Track – Sprint

Jordan Kerby

Jordan Kerby

Born: 1992, Brisbane
Lives: Brisbane
Discipline: Track – Endurance

Josh Scott

Josh Scott

Born: 1999
Lives: Christchurch
Discipline: Track – Endurance

Holly Edmondston

Holly Edmondston

Born: 1996, Nelson
Lives: Cambridge
Discipline: Track - Endurance

Natasha Hansen

Natasha Hansen

Born: 1989, Auckland
Lives: Cambridge
Discipline: Track – Sprint

Campbell Stewart

Campbell Stewart

Born: 1998, Palmerston North
Lives: Cambridge
Discipline: Track – Endurance

Hugo Jones

Hugo Jones

Born: 1998
Lives: Christchurch
Discipline: Track- Endurance

Jaime Nielsen

Jaime Nielsen

Born: 1985, Hamilton
Lives: Hamilton
Discipline: Track – Endurance

Kirstie James

Kirstie James

Born: 1989, Auckland
Lives: Cambridge
Discipline: Track – Endurance

Emma Cumming

Emma Cumming

Born: 1998, Invercargill
Lives: Cambridge
Discipline: Track – Sprint

Michaela Drummond

Michaela Drummond

Born: 1998, Te Awamutu
Lives: Cambridge
Discipline: Track – Endurance

Bryony Botha

Bryony Botha

Born: 1997, Takapuna
Lives: Cambridge
Discipline: Track – Endurance

Tom Sexton

Tom Sexton

Born: 1998, Invercargill
Lives: Cambridge
Discipline: Track – Endurance

Ellesse Andrews

Ellesse Andrews

Born: 1999, Christchurch
Lives: Cambridge
Discipline: Track – Sprint

Emily Shearman

Emily Shearman

Born: 1999, Palmerston North
Lives: Palmerston North
Discipline: Track – Endurance

Jordan Castle

Jordan Castle

Born: 1996, Palmerston North
Lives: Cambridge
Discipline: Track – Sprint

Nick Kergozou

Nick Kergozou

Born: 1996, Invercargill
Lives: Cambridge
Discipline: Track – Endurance

Finn Fisher-Black

Born: 2001
Lives: Nelson
Discipline: Track- Endurance

Vantage Elite Road Riders

George Bennett

George Bennett

Born: 1990, Nelson
Lives: Nelson/Italy
Discipline: Road

Georgia Williams

Georgia Williams

Born: 1993, Auckland
Lives: Cambridge
Discipline: Road

Tom Scully

Tom Scully

Born: 1990, Invercargill
Lives: Overseas
Discipline: Road

Dion Smith

Dion Smith

Born: 1993, Auckland
Lives: Overseas
Discipline: Road

Mikayla Harvey

Mikayla Harvey

Born: 1998
Lives: Wanaka
Discipline: Road

Sam Bewley

Sam Bewley

Born: 1987
Lives: Overseas
Discipline: Road

Jack Bauer

Jack Bauer

Born: 1985, Takaka
Lives: Overseas
Discipline: Road

Patrick Bevin

Patrick Bevin

Born: 1991, Hamilton
Lives: Overseas
Discipline: Road

Shane Archbold

Shane Archbold

Born: 1989, Timaru
Lives: Overseas
Discipline: Road

Ella Harris

Ella Harris

Born: 1998
Lives: Dunedin
Discipline: Road

Altherm Elite Mountain Bike Riders

Ben Oliver

Ben Oliver

Born: 1996, Christchurch
Lives: Christchurch
Discipline: MTB – XC

Anton Cooper

Anton Cooper

Born: 1994, Christchurch
Lives: Woodend (North Canterbury)
Discipline: MTB – XC

Sam Gaze

Sam Gaze

Born: 1995, Tokoroa
Lives: Cambridge/Spain
Discipline: MTB – XC

FIRST Elite BMX Riders

Michael Bias

Michael Bias

Born: 1994
Lives: Auckland
Discipline: BMX- Racing

Sarah Walker

Sarah Walker

Born: 1988, Whakatane
Lives: Cambridge
Discipline: BMX- Racing

Jessie Smith

Jessie Smith

Born: 2001
Lives: Hamilton
Discipline: BMX- Racing

Rebecca Petch

Rebecca Petch

Born: 1998, Te Awamutu
Lives: Te Awamutu
Discipline: BMX- Riders

Coaches

Rene Wolff

Rene Wolff

Lead Sprint Coach

Shem Rodger

Shem Rodger

Mens Endurance Training Systems Specialist

Fionn Cullinane

Fionn Cullinane

Assistant Sprint Track Coach

Ross Machejefski

Ross Machejefski

Women's Endurance Track Coach

Hayden Roulston

Hayden Roulston

Assistant Men's Endurance Coach

Craig Palmer

Craig Palmer

Mens Track Endurance Team Leader